Zaštita bežičnih mreža

zastita-bezicnih-mreza

Zaštita bežičnih mreža

Zaštita bežičnih mreža clanak23aZahvaljujući napretku tehnologije, internet nam je dostupan na svakom koraku. Bez obzira da li koristimo laptop, ili pametne uređaje, zajedničko im je to da internetu uglavnom pristupaju preko bežične ili Wi-Fi konekcije. Međutim, laka dostupnost interneta donosi i laku dostupnost opasnosti.

Otvorena bežična mreža je poput reklame koja svima u blizini kaže „Besplatan internet”. Dovoljno je da se i oni priključe na vašu mrežu, i eto problema. U najboljem slučaju, samo će vam opasti brzina kojom vam se otvaraju sajtovi, YouTube snimci, ili brzina kojom preuzimate sadržaje sa interneta. U najgorem slučaju, neko može da iskoristi vašu nezaštićenu mrežu za razne nelegalne aktivnosti (hakovanje, piraterija, i slično), čineći vas odgovornim za sve što učine na internetu. Da bi ste izbegli ovakve situacije, pogledajte par jednostavnih saveta kako da zaštitite svoju wi-fi mrežu i svoje uređaje od nezvanih gostiju.

Najpre morate da pristupite bežičnom ruteru sa vašeg računara. To činite tako što u internet pregledač koji koristite (Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Safari, Opera, Vivaldi, ili neki drugi) unesete IP adresu vašeg rutera. Najčešće je u pitanju adresa 192.168.1.1, ili192.168.1.2. Ukoliko vam ne odgovara nijedna od ponuđenih adresa, a koristite Windows operativni sistem, ovaj video će vam objasniti kako da dođete do IP adrese vašeg rutera. Ako ni ovaj video ne pomogne, predlažemo da preko Gugla potražite model rutera i ime vašeg provajdera.

Drugi korak je da se ulogujete u ruter. Korisničko ime i šifra se razlikuju od provajdera do provajdera, ali se najčešće radi o kombinacijamaadmin / admin ili guest / guest. Ako vam nijedna od ovih kombinacija ne dozvoljava da se ulogujete, predlažemo vam da na Guglu potražite model rutera i ime provajdera (na primer: Telekom Huawei HG532e). Na taj način bi među rezultatima trebalo da se pojavi i ono što je vama potrebno – kombinacija korisničkog imena i šifre. Naš predlog je da, pošto se ulogujete, promenite korisničko ime i šifru – to možete da učinite preko System Tools i Password menija u podešavanjima rutera.

Sledećni korak je zaštita bežične konekcije. Neke od stvari koje bi trebalo da uradite su sledeće:

učinite svoj Wi-Fi signal nevidljivim, tako što ćete promeniti i isključiti SSID broadcasting (SSID je ime pod kojim se vaša bežična mreža pojavljuje na svim uređajima koji imaju Wi-Fi). Najčešće se kod svih rutera ova podešavanja nalaze u delu Wireless i podmenijuWireless Settings (na nekim ruterima WLAN i WLAN settings). Kada otvorite ovaj podmeni, videćete tekst Wireless Network Name iliSSID, i pored njega mesto za unos teksta. Unesite ime koje želite da date svojoj mreži, i pritom vodite računa da to ime bude slučajno odabrano, odnosno da to ime ne bude nešto na osnovu čega bi neko mogao da pogodi vašu šifru ili korisničko ime.

Kada promenite ime svojoj bežičnoj mreži, odštiklirajte ili isključite opciju Enable SSID Broadcast. Time ćete sakriti prikazivanje svoje mreže.

osigurajte svoj Wi-Fi signal šifrom i podesite enkripciju (šifrovanje podataka) na WPA ili WPA2. Kao i kod ranijih koraka, i ovde se tačan postupak razlikuje od rutera do rutera, ali je način podešavanja sličan. Najpre kliknite na meni Wireless, a potom na Wireless Security. Sada je potrebno da na stranici koja vam se otvorila pronađete deo koji se odnosi na enkripciju, i da izaberete (ili štiklirate, opet u zavisnosti od vrste rutera) opciju WPA ili WPA 2. Kada to učinite, potrebno je i da unesete šifru (potražite tekst Password na stranici na kojoj ste) kojom ćete zaštiti pristup vašoj bežičnoj konekciji. Ako baš nemate ideju za šifru, pogledajte naše savete.

uključite MAC address filtering, da biste sprečili pojavu neželjenih računara u mreži. Svaki uređaj koji se povezuje na internet ima jedinstvenu MAC adresu (broj koji se dodeljuje svakom uređaju u toku njegove izrade – nešto poput matičnog broja koji svako od nas dobija rođenjem). U ovom videu jednostavno je prikazano nekoliko načina na koje možete da saznate MAC adresu svog računara, i svih laptopova kojima biste da dozvolite pristup vašoj mreži. Što se tiče mobilnih uređaja (tableti i pametni telefoni), informacije o MAC adresi se obično nalaze u naprednim sistemskim podešavanjima za bežične (wireless) mreže.

Pošto se i ova podešavanja razlikuju među ruterima, potrebno je da u Wireless meniju pronađete meni koji se odnosi na filtriranje MAC adresa (MAC address filtering, ili MAC filtering), i da dodate one uređaje kojima želite da dozvolite pristup vašoj bežičnoj mreži. Dodavanje se najčešće vrši klikom na dugme New ili Add New, i unosom MAC adrese uređaja kojem želite da dozvolite pristup.

Zaštita bežičnih mreža clanak23bUkoliko svojim računarom ili mobilnim uređajem pristupate nekoj otvorenoj Wi-Fi mreži, preduzmite sledeće korake:

– proverite da li ste na pravoj Wi-Fi konekciji, a ne otvorenoj mreži sajberkriminalaca – ako ste u restoranu, upitajte nekog od osoblja da li restoran ima Wi-Fi mrežu, i na koji način joj se pristupa;

– ukoliko vaš mobilni uređaj nije zaštićen odgovarajućom šifrom, zaštitite ga;

– uključite svoj firewall;

– isključite automatsko povezivanje na pronađenu Wi-Fi mrežu;

– isključite File & Printer Sharing;

– nemojte proveravati poštu, posećivati sajtove koji zahtevaju da se ulogujete, a svakako nemojte kupovati preko interneta ukoliko ste na otvorenoj Wi-Fi mreži.

– budite svesni ljudi oko vas, i nikad ne ostavljajte svoj mobilni uređaj bez nadzora.

Naravno, pored ovih, uvek važe i saveti da mobilne uređaje ne koristite dok prelazite ulicu, ili se jednostavno krećete ulicom. Ukoliko je poziv ili klik baš hitan, zastanite i završite to što vam je bitno.

Za više informacija o značaju, ali i načinima zaštite bežičnih mreža, predlažemo vam da pročitate odlične tekstove na sajtovimakliknibezbedno.rs i zastitapodataka.com.