Koliko je vremena potrebno da se napravi jedan YouTube video?

Digitalna video kamera Red Dragon

Koliko je vremena potrebno da se napravi jedan YouTube video?

Na pitanje iz naslova ovog teksta ne postoji jedinstven odgovor. Sve zavisi od toga kakav video klip želite da napravite, šta njime želite da postignete ili kažete, i da li želite da sve izgleda profesionalno ili ne. Krenimo redom.

Izbor opreme

Svi klipovi koji se nalaze na YouTubu mogu da se svrstaju u jednu od tri grupe – snimci kamerom, animacije, i snimci rada na računaru. Naravno, postoje i oni koji su kombinacija ovih vrsta klipova.

Web kameraAko se odlučite da pravite video blog, pretpostavljamo da će većina klipova na vašem kanalu spadati u klasične snimke kamerom. Sadržina klipova koje snimate na taj način može da bude poprilično raznovrsna – snimate sebe dok svirate vašu omiljenu pesmu, snimate sebe i svoje prijatelje dok ste na letovanju ili kampovanju, delite svoje mišljenje o različitim stvarima, i slično. Ono što je zajedničko ovakvim klipovima je to što od vas traže da imate kameru, bila ona na vašem pametnom telefonu, ili web-kamera, ili prava video kamera.

Ako ne posedujete web kameru, ili profesionalnu video kameru, tu je pametni telefon. Većina telefona novije generacije poseduje dovoljno dobre kamere kojima možete da snimite svoje prve klipove. Međutim, kako vaš kanal bude rastao, i dobijao novu publiku, verovatno će vam biti potrebna nešto kvalitetnija kamera.

MikrofonPored kamere, profesionalni YouTuberi koriste i posebne mikrofone (pored onih ugrađenih u kamere), kako bi poboljšali kvalitet zvuka u video klipovima koje prave. Mikrofon će vam biti potreban ako planirate da na svoj YouTube kanal postavljate svoje tutorijale, gameplay klipove sa komentarima, i slične video snimke.

Ukoliko niste sigurni koji mikrofon bi vam odgovarao, savetujemo vam da pogledate klipove u kojima se predstavljaju različiti modeli, ili klipove u kojima drugi YouTuberi govore o opremi koju koriste.

A ako vam finansije ne dozvoljavaju da kupite ono što želite, važi isti savet kao i kod kamere – za snimanje vaših prvih klipova može da bude dovoljan vaš pametni telefon.

Uz kvalitetne kamere i mikrofone, profesionalci koriste i stative za kamere, kao i posebno osvetljenje, ali o njima ne morate da brinete, ukoliko tek počinjete sa pravljenjem YouTube kanala. Ono što koriste profesionalci, a što bi i vama moglo da bude od koristi jeste dodatna eksterna memorija (SD kartice).

U izbor opreme spada i izbor programa kojim ćete da montirate svoj video klip – isečete suvišne delove, dodate uvodnu i odjavnu špicu, prateću muziku, i slično. Ako nemate ideju koji program biste mogli da izaberete, predlažemo vam da pogledate naše prošlonedeljne predloge.

Naravno, kada jednom odaberete opremu, preostaje da se uvežbate u njenom korišćenju, a to je nešto što se ne dešava za jedan dan. Što više klipova budete snimili, biće vam sve jednostavnije da je koristite.

Planiranje snimanja

ChecklistU redu, oprema je tu. Sve ste namestili, pokrenuli snimanje, i… Šta onda? Da li već znate o čemu ćete da pričate? Koliko dugo ćete da se snimate? Koliko dugo bi na kraju trebalo da traje vaš klip? Da li će neko da ima strpljenja da pogleda svih 5, 10, 15 minuta vašeg klipa? To su samo neka od pitanja na koje bi već trebalo da imate odgovor pre nego što počnete da snimate. No, ne brinite. Kao ni sve ostalo o čemu smo do sad pisali, ni ovo nije nerešiv problem.

Rešenje je u planiranju snimanja. Da bi ste sebi olakšali snimanje, potrebno je da napravite plan snimanja. Uzmite običnu svesku, ili neki tekst editor (i Notepad je dovoljan za početak), i ispišite najvažnije detalje. Gledajte na pisanje plana snimanja kao na pravljenje prezentacije – najpre glavni koraci, u kratkim crtama, a zatim razrada svakog od njih.

Na primer, pretpostavimo da svojim gledaocima u klipu želite da predstavlite model nekih slušalica. Vaš plan snimanja bi mogao da izgleda ovako:

  1. Provera ispravnosti opreme – da li kamera i mikrofon rade, da li ima dovoljno memorije za snimanje novih klipova, punjenje kamere / telefona, kako se ne bi isključili u toku snimanja, i tako dalje.
  2. Izbor prostorije u kojoj ćete da snimate klip, a potom i izbor dela te prostorije u kojoj ćete da snimate klip. Vodite računa da bude dovoljno svetla, ali ne previše.
  3. Kameru postaviti tako da obuhvata samo ono što je bitno – sto na kojem se nalaze slušalice koje predstavljate.
  4. Slušalice bi trebalo da budu u kutiji, i da ih raspakujete tokom klipa.
  5. Tok snimanja klipa (scenario)
    1. Kratak uvod, u kojem objašnjavate šta će biti predstavljeno u klipu. Kamera bi trebalo da snima vas. Trajanje: 30 sekundi – 1 minut
    2. Predstavljanje slušalica – gde mogu da se nabave, da li mogu da se naruče preko interneta, i slično. Dok pričate, povremeno okrećite kutiju, tako da bude vidljiva iz različitih uglova. Trajanje: 1,5 minut – 2 minuta
    3. Raspakivanje slušalica, uz komentarisanje materijala od kog su izrađene, da li su udobne za nošenje, da li može da se izabere neka druga boja, koliko je dugačak kabl, i tako dalje. Trajanje: 2 minuta
    4. Ocena kvaliteta slušalica – da li je zvuk dobar, čist, ili ima pucketanja, kakve su kod igara, a kakve za Skype, da li je potrebno da se instaliraju neki posebni drajveri, i slično. Trajanje: 2 minuta
    5. Vaša konačna ocena – šta vam se svidelo kod slušalica, šta nije, da li biste ih preporučili vašim drugovima, i slično. Trajanje: 1-1,5 minut

Slična logika važi i za tutorijale i gameplay klipove. Za snimanje svakog od njih je potrebno planiranje, ali i dobro poznavanje onoga o čemu ćete da snimate klip.

Kada završite sa snimanjem svakog dela koji ste naveli u planu snimanja, pogledajte sve snimke koje ste napravili. Ovo je potrebno da biste videli da li ste negde pogrešili, da li neke stvari nisu dobro urađene, da li se sve jasno vidi i čuje na snimku, i tako dalje. Zbog svega ovoga, iako sam klip traje 6-7 minuta, planiranje i organizacija njegovog snimanja mogu da potraju duže od toga.

Montiranje i upload video klipa

Video montaža je sledeći korak u snimanju klipova. Vreme potrebno za monitranje klipova zavisi od toga šta ste tačno snimali, da li želite da u klip dodate neki poseban efekat, koliko odvojenih klipova ste snimili, i tome slično. Montiranje klipova obično zahteva par sati rada sa snimljenim materijalom. Ako snimate više klipova dnevno, montaža će svakako da traje duže od toga. Zato većina popularnih YouTubera (koji zarađuju od svojih klipova) angažuje nekoga da im montira video klipove.

Kada monitrate vaš klip, pogledajte ga nekoliko puta, pre nego što ga postavite na svoj kanal. Budite kritični prema njemu, ali ne preterujte. Nemojte da poredite svoje prve klipove sa onima koji su trenutno najpopularniji. Ako već želite da se poredite sa poznatim YouTube imenima, pogledajte kakvi su bili njihovi prvi klipovi (ako ih još uvek ima na njihovim profilima).

Važno je da realno sagledate šta je to dobro, a šta loše u klipu, kako bi svaki sledeći koji snimite mogao da bude bolji, i doprinese većoj posećenosti vašeg kanala.

Pored vremena vezanog za pronalaženje ideja, planiranje snimanja, sâmo snimanje, montiranje, i postavljanje klipa, izdvojite i malo vremena da pročitate odgovore i komentare na klipove koje ste postavili. Među njima će verovatno biti šaljivih, ali i uvredljivih, i neprijatnih. Ne dozvolite da vas to obeshrabri, već nastavite da radite na sebi, i poboljšavate kvalitet svojih klipova i svog kanala.

To bi bilo sve za današnje druženje. Nadamo se da smo vam ovim tekstom pomogli da malo bolje organizujete i isplanirate snimanje svojih klipova. :)