Zaštita online identiteta

Ikona ruke preko linka Security

Zaštita online identiteta

Uvek je pravo vreme da izdvojite par minuta i proverite da li se ponašate bezbedno dok ste na mreži. Internet nudi mnogo zanimljivog sadržaja, ali ima i svoju tamniju stranu. Sve što je nedovoljno zaštićeno, lako se nađe na meti hakera. Čak i neke naizgled bezazlene stvari, poput datuma rođenja, mogu u kombinaciji sa drugim podacima o vama da budu itekako upotrebljivi za hakere, kako amatere, tako i one profesionalne. Zbog toga vam u današnjem tekstu predstavljamo nekoliko koraka da zaštitite svoje lične podatke. Svaki od njih je besplatan i oduzeće vam manje od pet minuta.

Proverite da li je neki od vaših naloga hakovan

Na internetu se često pojavljuju vesti o tome kako su hakovani email nalozi, ili nalozi na društvenim mrežama. Budući da često otvaramo naloge na nekoliko društvenih mreža i email servisa, pitanje je da li su naši podaci zaista dobro zaštićeni.

Leaked Source i Have I Been Pwned su online baze hakovanih emailova, korisničkih imena, lozinki, IP adresa i drugih informacija te vrste. Pozitivna strana ovakvih sajtova je ta što lako možete da proverite da li je neki od vaših naloga javno dostupan. Negativna strana je baš ta lakoća pretrage – sada čak i najnesposobniji haker može da pretraži bazu, i da iz nje izvuče podatke koji su mu potrebni da bi se logovao na nečiji nalog. Recimo, vaš, ukoliko se vaši parametri za logovanje nalaze u ovoj bazi.

Promenite parametre za logovanje na hakovanim nalozima

Ako na nekom od pomenutih sajtova pronađete svoju email adresu, preporučujemo vam da odmah promenite svoju šifru, i, u slučaju da to već niste uradili, aktivirate autorizaciju naloga preko mobilnog telefona. Pored toga, predlažemo vam da promenite parametre za logovanje na one sajtove (Facebook, Instagram, Twitter, itd) gde ste se registrovali koristeći tu email adresu.

Redovno menjajte svoje šifre i parametre za proveru

Većina običnih korisnika interneta koristi šifre koje nikad nije promenila, ili je to učinila pre ko zna koliko vremena. Svaka šifra koja se ne menja često, najčešće može lako da se otkrije jednostavnom metodom probe i grešaka. Da ne biste doveli sebe u takvu situaciju, savetujemo vam da često (recimo, jednom ili dva puta mesečno) menjate svoje stare šifre. Pritom vodite računa da ne odaberete neku šifru koja se lako otkriva, ili koju ste već koristili.

Ako baš nemate ideju kako da odaberete novu šifru, predlažemo vam da pročitate jedan od naših prethodnih tekstova, ili da poverenje poklonite nekom od online generatora, poput onog na sajtu DuckDuckGo.com.

Koristite multifaktorsku ili dvofaktorsku autorizaciju

Iako ne postoji savršeno rešenje, dvofaktorska autorizacija (engl. Two Factor Auth,  2FA) je jedan od načina da dodatno zaštitite sve svoje naloge. Recimo, pored standardne šifre za logovanje na neki od naloga koji koristite, možete da aktivirate i opciju bezbednosnog pitanja i odgovora. Ili, da aktivirate opciju da se, pored logovanja šifrom, logujete i preko mobilnog telefona – prilikom logovanja vam stigne SMS sa kôdom, koji unesete na sajt na koji se logujete.

Ne otvarajte priloge (attachment) bez skeniranja. Proveravajte linkove pre kliktanja

Ukoliko vam stigne email sa nekim fajlom u prilogu, obavezno ga skenirajte pre no što ga preuzmete. Svim korisnicima Gmail naloga, ovo je omogućeno standardnim podešavanjima naloga, a za ostale, tu je VirusTotal, dodatak za FireFox browser. Pomoću ovog dodatka, možete da skenirate ne samo fajlove koje preuzimate sa interneta, već i linkove koje vam je neko prosledio. U trenutku pisanja ovog teksta, dodatak i njegovo korišćenje su potpuno besplatni.

Čitajte što više tekstova o bezbednosti na internetu

Možda vam internet ne oduzima mnogo vremena u toku dana – pročitate vest ili dve, pogledate neki video, proverite da li vam je neko pisao email ili poslao poruku na Facebooku, i to je to. Međutim, to ne znači da ste potpuno zaštićeni. Daleko od toga da nam je namera da vas ovim tekstom plašimo i ubeđujemo, ali, budući da je granica između interneta i svakodnevnog života već odavno počela da bledi, trebalo bi da povedete računa o sebi i svojoj bezbednosti. Pogledajte neki video koji se bavi internet bezbednošću, ili posetite sajt poput Klikni bezbedno, kako biste se upoznali sa stvarima o kojima ne znate dovoljno.

To je sve za današnje druženje. Nadamo se da smo vam ovim tekstom pomogli da se osećate bezbednije, i, što je jednako važno, da zaista i budete bezbedniji na internetu.